''When you have to shoot, shoot. Don't talk.'' - Tuco

8.1.11

Meksika Devrimi Üzerine Filmler


Yılın ilk yazısını bir film değilde bir program üzerine yazmaya karar verdim. Duyuru niteliğindeki ilk yazım. Gelelim esas konuya:

Pera Müzesi'nin Meksika temalı etkinlikleri kapsamında ''Viva la Revolución: Meksika Devrimi Üzerine Filmler'' kapsamında gösterilecek filmlerden oluşuyor. Toplamda beş film gösterilecek fakat bunlardan biri belgesel şeklinde . Hepside ayrı ayrı günlerde.

Fimlerden üçünün yönetmen koltuğunda Meksikalı Yönetmen Fernando de Fuentes oturuyor.

Ayrıca Meksika temalı etkinlikler arasında Frida Kahlo ve Diego Riviera'nın da eserleri bulunuyor. Ülkeye gelip gelmeyeceği bir daha belli olmaz. Bu yüzden zaten kaçırmıyoruz.

Filmler benimde öyle bildiğim filmler değil. İçlerinden birini izleme fırsatım olması konusunda çalışmaya başladım. Kısmet olursa Pera Müzesi'ni ziyaret edecğim. Filmler şu şekilde:

Dostum Mendoza - My Buddy Mendoza (1934)

Yönetmen:
Fernando de Fuentes, Juan Bustillo Oro

Rosalio Mendoza (Del Diestro) Meksika Devrimi sırasında her iki fraksiyona (hükümet güçleri ve Zapata’nın ordusu) kıyak yaparak ve onlardan kıyak görerek hayatta kalmaktadır. Malikânesi herkese açıktır ve Mendoza konuklarının iyi bir dostu olarak kabul edilmektedir. Sonunda bu durum sürdürülemez hale gelir ve bir taraf seçmek zorunda kalır. İhanet ve aldatma galip gelir ve Mendoza’nın karanlık tarafı ortaya çıkar.


Mahkum 13 - Prisoner 13 (1933) 

Yönetmen:
Fernando de Fuentes

Mahkum13, Fernando Fuentes’in Meksika Devrimi ile ilgili yaptığı üçlemenin bir parçasıdır. Film, karısı Marta’nın genç oğullarını da alarak kendisini terk ettiği ayyaş Albay Carrasco üzerine odaklanır. Juan büyüyünce hayranlık uyandıran, terbiyeli bir genç adam olur. Meksika Devrimi sırasında terfi eden düşkün ve yozlaşmış Albay, hapishanesinden bir devrimciyi, Felipe Martinez’i bırakması için rüşvet alır. Martinez bir idam mangası tarafından vurularak idam edilmeye mahkûm edilmiştir. Carrasco herhangi birisinin, devrimcinin yerini almasını talep eder. Kaderin bir cilvesi olarak bu herhangi birisinin, uzun süredir kayıp olan öz oğlu Juan olduğu ortaya çıkar.


Haydi Pancho Villa ile Gidelim - Let's Go with Pancho Villa (1936) 

Yönetmen:
Fernando de Fuentes 

Meksika Devrimi sürerken, “Los Leones de San Pablo” olarak bilinen altı cesur çiftçi, Pancho Villa’nın ordusuna katılmaya ve mücadeleye destek vererek kendi topluluklarındaki acıların sona erdirilmesine yardım etmeye karar verir. En baştaki grup birçok çatışma ve kahramanlıklardan sonra, sadece lider Tiburcio Maya (Frausto) ve genç Becerrillo’dan (Vallarino) kalır. Becerillo çiçek hastalılığına yakalanınca Villa, onu öldürmesini ve cesedi yakmasını Tiburcio’ya emreder. Tiburcio görevini gönülsüzce yerine getirdikten sonra, ona orduyu terk etmesi emri verilir ve eve döner. Bu film gelmiş geçmiş en iyi 100 Meksika filmi arasında bir numaraya yerleştirilmiştir. 

Enamorada (1946) 

Yönetmen:
Emilio Fernández

Hikaye Meksika Devrimi sırasında geçer. General José Juan Reyes’in (Pedro Armendáriz) birlikleri orduyu desteklemek için zenginlerden yardım alır. General, Cholula kasabasında topraklara ve mallara el koyarken, kasabanın en zengin adamının kızı olan Beatriz Peñafiel’le (María Felix) tanışır. Beatriz’in küçümseyişi ve ilgisizliği General’de merak ve en nihayetinde derin ve gerçek bir aşk uyandırır.Son Zapatistalar, Unutulmuş Kahramanlar - The Last Zapatistas , Forgotten Heroes 

Yönetmenler: Sarah Perrig , Francesco Taboada Tabone

Son Zapatistalar, Unutulmuş Kahramanlar 1910 Meksika Devrimi’nde generalleri Emiliano Zapata’nın yanında savaşmış askerlerin ürpertici tanıklığıdır. Neredeyse yüz yıl sonra Güney’in efsanevi Özgürlük Ordusu’ndan sağ kalan bu insanlar hiçbir kitapta bulunmayacak bir gerçeği ortaya çıkarıyorlar. Devrim’in ve bugünün neoliberal hükümetlerinin başarısızlığından, ülkelerini tehdit eden tarımsal ve ekolojik felaketten ve temsil ettikleri Zapatista idealleri göz ardı edildikçe gerçekleşmesi an meselesi olan iç savaştan bahsediyorlar. Bu erkekler ve kadınlar haksız bir tarihin bölümleri, terk edilmiş bir bilgelik, Meksika’nın ayrıcalık sahibi olmayanlarının sembolleri vs.’dir. Onlar Unutulmuş Kahramanlardır. (Bu belgesel Zapatista Ulusal Özgürlük Ordusu üyeleriyle Zapatista’nın eski askerlerinin tarihsel karşılaşmasını da içermektedir.)

Pera Müzesi Oditoryumu
Meşrutiyet Cad. No: 65, Tepebaşı
Tel: (212) 334 99 00
Gösterim ücreti: 5 TL


Etkinlik takvimi ve broşürüne bu adresten ulaşabilirsiniz:
>> Etkinlik Program

Son ekleme olarak şunu söyleyeyim. Frida Kahlo'nun hayatının anlatıldığı 2002 yapımı yapımı bir film mevcut. Frida rolünde Salma Hayek'i izliyoruz.

İyi seyirler...

2 yorum:

 1. Uzun zamandır,bu kadar kaliteli,bu kadar özenli ve bu kadar içeriği zengin bir blog okumamıştım nasil güzel bir tesadüfle geldim buraya.
  Tüm içtenliğimle emeğini,bilgi birikimini,güzel üslubunu ve eğitimini gördüğüm sinema dünyasına bu kadar kaliteli bir bakış açısı getiren vizyonunu tebrik etmek istedim.
  Takipteyim.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 2. Bende bu güzel yorumunuzu okuduğumda nasıl mutlu oldum anlatamam. Çok teşekkür ederim size. Umarım ilginizi çekmeye devam eder. İlgilenip böyle güzel bir yorum yazdığınız için tekrar teşekkürler. Kendimce birşeyler yapmaya çalışıyorum... ayrıca sizin blogunuzu da takibe aldım.

  YanıtlaSil